Społeczność architektów IT – początek

Droga Architekta IT / Blog – budowa Drogi Architekta IT / Społeczność architektów IT – początek

Już od dłuższego czasu odczuwam potrzebę powstania społeczności architektów IT. Sam z chęcią bym do takiej dołączył, niestety nie mogłem żadnej znaleźć. Poszukiwania pod hasłem „Społeczność architektów IT” nie zwracają żadnych interesujących wyników. Pomimo mojego podejścia zakładającego, że jak coś potrzeba, to mogę zakasać rękawy i to zrobić, ciągle nie mogłem się przemóc i zacząć działać.

Co więc się zmieniło ?

Odkąd dołączyłem do społeczności Firestarters, powoli zmienia się moje postrzeganie świata. Zaczynam patrzeć na „potrzebę” nie tylko jako na coś wymagającego działania, ale jako na potencjalną szansę biznesową. Iskrą ( 🙂 ), która pchnęła mnie do działania, jest wakacyjny konkurs Firestarters. Zadaniem konkursowym jest zbudowanie biznesu pomiędzy 1-szym lipca a 31-szym sierpnia. Regulamin konkursu wprowadza jedynie ograniczenie do maksymalnego progu inwestycji własnej wysokości 1000 zł brutto. Po zakończeniu konkursu oczywiście biznes można już rozwijać bez granic.

Najciekawsze jest jednak to, że niezależnie czy uda się zbudować dochodowy biznes, czy nie, czy uda się wygrać konkurs, czy nie i tak, moim zdaniem, zostaje się wygranym – zdobywa się bezcenne doświadczenie i przełamuje (przynajmniej w moim przypadku) własne obawy.

Okres wakacyjny to niekonieczne najlepszy czas do budowy społeczności i biznesu o niej opartego. Ale jak nie teraz, to kiedy ? Jak nie ja, to kto ? – oto staję na początku drogi i zamierzam się zmierzyć z wyzwaniami.

Mając wsparcie społeczności Firestarters, w tym zasobów Akademia.pl (co ciekawe dostępnych również dla osób z poza społeczności), rozpoczynam swoją drogę budowy biznesu opartego o społeczność, mając nadzieję, że rozwinie się, umożliwiając wszystkim chętnym architektom uczestniczenie w biznesie i korzyściach z niego.

Model biznesowy społeczności

Oczywiście będąc architektem muszę zacząć od zmodelowania biznesu, dlatego poniżej jako punkt startowy – Business Model Canvas.

Społeczność architektów IT - Business Model Canvas
To na razie zarys, który w ramach działań społeczności zostanie uszczegółowiony.

Społeczność architektów IT już wkrótce zacznie się kształtować i wtedy współnie będziemy ją rozwijać. Członkowie społeczności to zarówno klienci jak i kluczowi partnerzy.

Społeczność jest skierowana do wszystkich architektów IT niezależnie od warstwy jaką się zajmują (biznesową, danych, aplikacyjną czy technologiczną). Niezależnie czy są architektami korporacyjnymi, chmurowymi, rozwiązań czy jakimi kolwiek innymi. Znajdzie się w niej miejsce również dla kandydatów na architektów IT.

Link do strony Firestarters https://transparentworld.pl/firestarters/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *