Blog – budowa Drogi Architekta IT

Droga Architekta IT / Blog – budowa Drogi Architekta IT

Społeczność architektów IT – początek

Już od dłuższego czasu odczuwam potrzebę powstania społeczności architektów IT. Sam z chęcią bym do takiej dołączył, niestety nie mogłem żadnej znaleźć. Poszukiwania pod hasłem „Społeczność architektów IT” nie zwracają żadnych interesujących wyników. Pomimo mojego podejścia zakładającego, że jak coś potrzeba, to mogę zakasać rękawy i to zrobić, ciągle nie mogłem się przemóc i zacząć…

Społeczność architektów IT – podsumowanie roku 2022

Wprowadzenie Rok 2022 był dla mnie ciekawym rokiem. Dołączyłem do społeczności Firestarters (społeczność przedsiębiorców) i zapragnąłem obok bycia architektem korporacyjnym zostać też przedsiębiorcą. Zmieniłem też swoje podejście do wielu rzeczy. Co prawda wcześniej również, jak było coś do zrobienia, to nie patrzyłem z boku, ale brałem się do roboty. Tyle że dotyczyło to obszaru architektury…

Podsumowanie budowy społeczności architektów IT

Dwa miesiące wakacyjnego konkursu Firestarters polegającego na zbudowaniu biznesu z budżetem do 1000 zł mineły nawet nie wiadomo kiedy. W ramach tego konkursu postanowiłem zbudować społeczność architektów IT realizując poniekąd swoje dwa marzenia: uczestnictwo w społeczności architektów zbudowanie biznesu Czas na podsumowanie budowy społeczności, analizę osiągniętych efektów i wyciągnięcie wniosków. Plany (sky is the limit)…

Przygotowanie społeczności architektów IT

Zgodnie z mapą drogową prezentowaną w poprzednim wpisie czas na finalne przygotowanie społeczności. W ramach rozmów potwierdziłem zainteresowanie projektem z kilkoma klientami, w związku z tym skrystalizował się plan działania. Przygotowanie społeczności Wstępnie zacznę pracę z ograniczoną grupą klientów, którzy mają zaufanie do projektu. Na tym etapie społeczność będzie jeszcze zamknięta. W ramach prac zweryfikuję…

Plan budowy społeczności architektów IT

W poprzednim wpisie przedstawiłem model biznesowy społeczności architektów IT (czyli mojego biznesu jaki realizuje w ramach konkursu Firestarters). Teraz czas na roadmapę i kosztorys. Roadmapa Budowę społeczności podzieliłem na 4 etapy, z których każdy charakteryzuje się inną specyfiką funkcjonowania i innymi potrzebami w zakresie zaangażowania i wsparcia narzędziowego. Społeczność zamierzam oprzeć o Discord. Pomimo, że…

Architektura referencyjna

Architektura referencyjna

Poruszając się wśród tematów dotyczących architektury IT często natrafiamy na zagadnienia architektury referencyjnej. Czym jest taka architektura ? Po co ona jest – jakie daje korzyści ? Jak ją dobierać, stosować i wdrażać w organizacji ? Postaram się odpowiedzieć na te. Czym jest architektura referencyjna ? Możemy sobie wyobrazić przyjaciół na imprezie. Wszyscy zgodnie stwierdzają,…

Service Oriented Architecture

Service Oriented Architecture – SOA

Czym jest usługowe podejście do architektury (Service Oriented Architecture), dlaczego SOA jest takie ważne ? Co chmura obliczeniowa ma wspólnego z SOA ? Jak to jest z mikroserwisami i SOA. Wprowadzenie Koncepcja usługowego podejścia do architektury powstała już dosyć dawno, wyklarowanie jej nastąpiło około 2006 roku (niestety nie pamiętam dokładnie). Pomimo iż w większości przypadków…

Krajobraz chmurowy Polska 2020

Krajobraz chmurowy Polska 2020

Dobrych kilka lat temu (prawie 3), jeszcze w czasach gdy nie miałem bloga popełniłem na LinkedIn cykl artykułów dotyczących sytuacji obecnej i przyszłości chmury obliczeniowej: https://www.linkedin.com/pulse/dok%C4%85d-zmierza-chmura-obliczeniowa-cz%C4%99%C5%9B%C4%87-1-kiedy%C5%9B-maciej-sobieraj/ https://www.linkedin.com/pulse/chmura-obliczeniowa-dzi%C5%9B-cz2-maciej-sobieraj/ https://www.linkedin.com/pulse/chmura-obliczeniowa-jutro-cz3-maciej-sobieraj/ Czas chyba ponownie zweryfikować sytuację chmurową w Polsce i spojrzeć w przyszłość. Jak wypadły prognozy ? Po pierwsze sytuacja nie rozwijała się wcale tak dynamicznie jak zakładałem….

Aktorzy chmury obliczeniowej

Chmura obliczeniowa – aktorzy / role

Aby dobrze zrozumieć chmurę obliczeniową warto przyjrzeć się aktorom jacy biorą udział w tej układance. Trzeba pamiętać, że jest to pewna architektura referencyjna. Dla poszczególnych rozwiązań sytuacja może być bardziej skomplikowana. Zgodnie z powyższą architekturą referencyjną w ramach przetwarzania w chmurze istnieje pięciu podstawowych aktorów: Konsument usług (Cloud Consumer) Dostawca usług (Cloud Provider) Audytor (Cloud…