Plan budowy społeczności architektów IT
W poprzednim wpisie przedstawiłem model biznesowy społeczności architektów IT (czyli mojego biznesu jaki realizuje w ramach konkursu Firestarters). Teraz czas na roadmapę i kosztorys.
Roadmapa
Budowę społeczności podzieliłem na 4 etapy, z których każdy charakteryzuje się inną specyfiką funkcjonowania i innymi potrzebami w zakresie zaangażowania i wsparcia narzędziowego.
Społeczność zamierzam oprzeć o Discord. Pomimo, że w darmowej wersji byłby pewnie wystarczający to jednak zamierzam skorzystać z rozszerzenia. W przypadku pozostałych narzędzi na początkowym etapie zakładam wykorzystanie darmowych narzędzi lub posiadanych w ramach mojej działalności gospodarczej. Na późniejszym etapie wraz ze wzrostem liczby członków konieczne będzie przejście na dedykowane rozwiązania.
Do czasu, kiedy społeczność dobrze się rozwinie liczę się z koniecznością mojego sporego zaangażowania. Oczywiście na późniejszym etapie (jeżeli do takiego dojdziemy) zakładam zatrudnienie kogoś do pomocy, ale na początku będę musiał działać sam.
Zakładam następujący agresywny harmonogram budowy społeczności:
- Pierwszy użytkownik – do 08.2022
- Mała grupa – do 10.2022
- Stopniowy wzrost – 04.2023
- Rozwój biznesu – 12.2023
Na razie jedna skupię się na obecnym roku i budowie odpowiedniej propozycji wartości.
Kosztorys społeczności architektów IT
Dla roku 2022 główne koszty będą wynikały z podstawowych narzędzi i kosztów mojej pracy. Poniższa tabela prezentuje mocno szacunkowe spojrzenie na koszty.
Dalsze działanie
Teraz czas na przemyślenie organizacji społeczności, przygotowanie serwera discord. Myślę, że od początku nowego tygodnia ruszę z działaniem, aby przekuć pomysł w rzeczywistość. Jeżeli macie jakieś pomysły przemyślenia lub dobre rady, to zostawcie je w komentarzu. Konstruktywna krytyka jest zawsze mile widziana (o ile jest konstruktywna).