Plan budowy społeczności architektów IT

Droga Architekta IT / Blog – budowa Drogi Architekta IT / Plan budowy społeczności architektów IT

W poprzednim wpisie przedstawiłem model biznesowy społeczności architektów IT (czyli mojego biznesu jaki realizuje w ramach konkursu Firestarters). Teraz czas na roadmapę i kosztorys.

Roadmapa

Budowę społeczności podzieliłem na 4 etapy, z których każdy charakteryzuje się inną specyfiką funkcjonowania i innymi potrzebami w zakresie zaangażowania i wsparcia narzędziowego.

Roadmapa budowy społeczności architektów IT

Społeczność zamierzam oprzeć o Discord. Pomimo, że w darmowej wersji byłby pewnie wystarczający to jednak zamierzam skorzystać z rozszerzenia. W przypadku pozostałych narzędzi na początkowym etapie zakładam wykorzystanie darmowych narzędzi lub posiadanych w ramach mojej działalności gospodarczej. Na późniejszym etapie wraz ze wzrostem liczby członków konieczne będzie przejście na dedykowane rozwiązania.

Do czasu, kiedy społeczność dobrze się rozwinie liczę się z koniecznością mojego sporego zaangażowania. Oczywiście na późniejszym etapie (jeżeli do takiego dojdziemy) zakładam zatrudnienie kogoś do pomocy, ale na początku będę musiał działać sam.

Zakładam następujący agresywny harmonogram budowy społeczności:

  • Pierwszy użytkownik – do 08.2022
  • Mała grupa – do 10.2022
  • Stopniowy wzrost – 04.2023
  • Rozwój biznesu – 12.2023

Na razie jedna skupię się na obecnym roku i budowie odpowiedniej propozycji wartości.

Kosztorys społeczności architektów IT

Dla roku 2022 główne koszty będą wynikały z podstawowych narzędzi i kosztów mojej pracy. Poniższa tabela prezentuje mocno szacunkowe spojrzenie na koszty.

Kosztorys budowy społeczności architektów IT
Plan do końca roku zakłada więc koszty na poziomie około 600 zł, ale również moje zaangażowanie około 220h. To całkiem sporo, jeżeli uwzględni się obecne stawki architekta IT – o stawkach na różnych stanowiskach i firmach możemy porozmawiać wewnątrz grupy.
Jedynym źródłem dochodów na tym etapie będzie opłata członkowska więc musi zostać tak skalkulowana, aby przepływ finansowy był dodatni. Nie musi to być biznes na skalę Amazonu, wystarczy, że nie będę musiał dokładać i przynajmniej częściowo pokryje moje zaangażowanie.

Dalsze działanie

Teraz czas na przemyślenie organizacji społeczności, przygotowanie serwera discord. Myślę, że od początku nowego tygodnia ruszę z działaniem, aby przekuć pomysł w rzeczywistość. Jeżeli macie jakieś pomysły przemyślenia lub dobre rady, to zostawcie je w komentarzu. Konstruktywna krytyka jest zawsze mile widziana (o ile jest konstruktywna).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *