Społeczność IT (2021) w raporcie Bulldogjob

Droga Architekta IT / Blog – budowa Drogi Architekta IT / Społeczność IT (2021) w raporcie Bulldogjob

Całkiem niedawno Bulldogjob opublikował wyniki swoich badań społeczności IT – Raport z badania społeczności IT 2021.

Wyniki ogólne

Jako chyba jedyni wyszli poza schemat, że branża IT to wyłącznie programiści. Znalazły się tam również wyniki dotyczące architektów IT, którym warto się przyjrzeć. Co prawda w całej grupie badanych 57% stanowili programiści, co moim zdaniem jest nadreprezentacją, a architekci stanowili raptem niecałe 3% to jednak pewne przybliżenie otrzymujemy.
W wynikach ogólnych oczywiście nie ma rewelacji 86% to mężczyźni, 72% ukończyło studia wyższe, z czego 87% o profilu technicznym lub ścisłym.
Ciekawym jest, że 100% osób deklaruje znajomość języka angielskiego, co trochę przeczy moim obserwacjom. Z drugiej strony zgadzam się, że lepsza znajomość języków obcych była by przydatna w pracy co deklaruje 70%.
Tylko 20% badanych stanowili juniorzy.

Bardzo interesująco wygląda odpowiedź na pytanie „SPECJALIZACJE W IT A DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE”. W przypadku architektów wynik jest najwyższy i wynosi 11 lat. Przyczyn takiego wyniku jest kilka. Po pierwsze nie jest to rola jaką można zacząć swoją przygodę w IT, czyli raczej nie znajdziemy tam osób ze stażem rok czy dwa. Po drugie w takiej roli świetnie się sprawdzają osoby o doskonałej znajomości firmy czy też branży co ponownie promuje raczej osoby o długim stażu. No i nie jest to robota romantyczna, efekty pracy architekta są widoczne przeważnie po kilku-kilkunastu miesiącach, więc trzeba być cierpliwym. Z drugiej strony patrząc na pytanie „ZAROBKI A SPECJALIZACJA IT” widać, że praca architekta jest wysoko ceniona i wynagradzana, co poniekąd jest powiązane z długim stażem.
Bardzo pozytywnie odbieram odpowiedź o tym co ludzi w IT motywuje do nauki. Prawie 70% osób odpowiedziało „Chęć rozwoju, samodoskonalenia, niezależnie od tego, gdzie pracuję”.

Obszar architektów IT

Raport Architekt IT
Wśród respondentów przeważały osoby pracujące w zespołach projektowych, czyli architekci rozwiązań. Chociaż dokładnie nie wiadomo jak to się rozkłada z uwagi na błąd na wykresie.
W modelowaniu rządzi niepodzielnie UML, z pewnym udziałem BPMN i ArchiMate.
Architekci przeważnie wywodzą się z programistów (71%) a nawet jeśli nie to i tak zna SQL-a (81%).
Większość architektów ma wpływ na wybór technologii co jest dobrą informacją, chociaż czują się zmęczeni przygotowywanie dokumentacji (co jest jednym z głównych produktów pracy architekta).
Bardzo zastawiająca jest duża różnica wynagrodzeń pomiędzy osobami pracującymi na etat a tymi na B2B, chociaż z drugiej strony wynika to z tego, że Ci najdrożsi pracują wyłącznie na umowy B2B i dobierają sobie trudne i dobrze płatne projekty.

Po stronie klienta praca jest stabilniejsza ale i mniej płatna, natomiast po stronie projektowej króluje przeważnie zatrudnienie na B2B, a są to prace znacznie lepiej płatne.

Raport śledzę już od jakiegoś czasu i z roku na rok jest coraz bardziej interesujący obejmując coraz szerzej domenę IT.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *