DIGITAL CHAMPIONS 2018

W dniach 22-23.11.2018 miałem przyjemność wziąć udział w bardzo ciekawej konferencji „DIGITAL CHAMPIONS” i chciałbym się podzielić moimi wnioskami i przemyśleniami.

Firmy realizują cyfrowe transformacje w różnych modelach ale przeważa wydzielanie zespołu „digital” od starych zespołów, czyli podejście budowania nowej części firmy w zupełnie nowej przestrzeni. Moim zdaniem jest to po prostu próba odrzucenia długu architektonicznego jaki przez lata nawarstwiał się w organizacjach. Niestety moim zdaniem wcześniej czy później dług da o sobie znać i trzeba będzie go zacząć spłacać nawet w obszarach „digital”. Widać również w poszczególnych organizacjach pewne otrzeźwienie w podejściu do trendów technologicznych. Pomimo tego iż można zaobserwować brak umiejętności w zarządzania innowacjami, zrozumienia podstawowych narzędzi jak krzywa Gartnera (Hype Cycle) to powoli do większości decydentów dociera świadomość, że nie wystarczy wdrożyć np. rozwiązania AI i już można liczyć pieniądze. Aby technologia przynosiła korzyści musi to być działanie przemyślane, trzeba umieć zmonetyzować technologię.

Ciekawie wygląda też sprawa z tym jak poszczególne trendy technologiczne odbierają różne branże. Dla niektórych boty oparte na rozpoznawaniu naturalnego głosu to przyszłość, fajna ale na razie nie widzą zysku ze stosowania takich rozwiązań, a dla innych to chleb powszedni, który jest jednym z elementów ich rozwiązań.

Dużym zagadnieniem poruszanym w trakcie konferencji były tematy związane z zarządzaniem. Niestety odczucia uczestników jak również badania wskazują, że sytuacja w tym obszarze jest mocno niezadowalająca. Firmy w większości przypadków nie posiadają rzeczywistej, jasnej i REALIZOWANEJ strategii. W większości przypadków jeżeli nawet pojawia się strategia, to nie jest ona częścią firmy i nie podlega realizacji a jedynie trafia na półkę. Pomimo dużych zmian w firmach na średnim szczeblu kadry zarządczej to jednak na samej górze brakuje zupełnie zrozumienia technologii i zmian zachodzących w naszym otoczeniu, zarządy i najwyższa kadra dalej są umocowane mentalnie w poprzedniej epoce na technologie patrzy się jako na koszt. Wynika to mi.n. z braku w firmach osób, które mogły by pełnić rolę doradców zarządu – nawigatorów, czyli w rzeczywistości architektów korporacyjnych. Architektura korporacyjna jest obecnie w firmach głównie domeną IT, rzadko przebijając się do biznesu, a na szczebel zarządczy nie trafia raczej nigdy. Brakuje więc osób, które są w stanie wytłumaczyć, wyjaśnić, doradzić na szczeblu Top Managmentu jak zmienia się krajobraz technologiczny, jak to wpływa na firmy i jaki potencjał drzemie w tych zmianach. Niestety to jest mocno ugruntowane w naszych polskich realiach.

Bardzo ciekawe wystąpienie dotyczące budowania potencjału państwa w zakresie cyberbezpieczeństwa poprowadził izraelski generał. Zaprezentował sposób w jaki powinno się budować zaawansowane gałęzie gospodarki. Izrael mocno rozwija i promuje zagadnienia związane z cyberbezpieczeństwem, państwo jest mocno zaangażowane w budowę potencjału wytwórczego i naukowego. Tworzy i dotuje laboratoria cyberbezpieczeństwa, strategia Izraela zakładająca, że wszyscy przechodzą przez służbę wojskową pozwala na budowanie sieci kontaktów. Tworzone są środowiska wspierające innowacje. Izrael bardzo poważnie traktuje ataki cybernetyczne, na równi z atakami fizycznymi. Tam chodzi nie o pojedyncze inicjatywy czy pomysły tylko o budowę całego środowiska / ekosystemu umożliwiającego tworzenie / rozwój / doskonalenie technologii cyberbezpieczeństwa przy bardzo aktywnym udziale państwa, które dba aby utrzymać w kraju kapitał ludzki, nie dopuszczając do ich emigracji. Pozwala na spełnienie zawodowe.

I ostatni temat będący wisienką to komputery kwantowe. Ponownie wystąpienie IBM w tym temacie mocno akcentujące udział tej w firmy w rozwoju całego trendu jak i otwartość na współprace z innymi środowiskami. Bardzo fajną rzeczą jest fakt iż IBM oferuje możliwości spróbowania swoich sił w programowaniu komputera kwantowego w ramach IBM Quantum Experience. Widać, że powolutku acz systematycznie zagadnienia komputerów kwantowych będą się przebijać do z laboratoriów do świata rzeczywistego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *